Amit a cukorbetegségről érdemes tudni
Hogyan alakulhat ki?
A 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka, hogy elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulintermelő szigetsejtjei, így nem jut elegendő inzulin a véráramba. Ez a típus a cukorbetegek kb. 10%-át érinti, örökletes hajlam határozza meg és többnyire vírusfertőzés kiváltotta autoimmun folyamatok hatására lép fel. Leggyakrabban gyermek- és fiatal felnőttkorban (0-35 év között) jelentkeznek a tünetei. A 2-es típusú diabétesz oka hogy bizonyos zsírsejtek felszaporodnak, illetve megnövekednek, főként a has területén, az általuk termelt hormonokhoz hasonló anyagok pedig érzéketlenné teszik a szervezet szöveteit az izulinra. A cukorbetegek mintegy 90%-át érinti a diabétesz ezen formája és általában idősebb korban alakul ki.
Kezelése
Az 1-es típusú diabétesz az inzulin pótlásával kezelhető, ezt körültekintően, orvosi előírásra adagolva szükséges tenni. A 2-es típusú diabétesznél a betegség kezdetben sokszor tünetmentes, gyakran a különböző szövődmények megjelenése kapcsán diagnosztizálják. A betegség kezelése a korai szakaszban életmód-változtatással, majd vércukorcsökkkentő és az inzulin hatását növelő készítményekkel történhet. Későbbi stádiumban már az inzulinpótlás is szükségessé válhat.
Kockázatok
A cukorbetegség okozta tartósan magas vércukorszint súlyos következményekkel járhat: akár vakság, érelmeszesedés, lábamputáció, infarktus és impotencia is felléphet. Cukorbetegeknél jelentősen nőhet a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága és súlyossága is. Ne tévesszen meg minket, hogy a 2-es típusú cukorbetegség csak később okoz tüneteket vagy, hogy nem mindig szükséges inzulin a kezeléséhez, ezek ellenére súlyos betegségről van szó: akár 10-15 évvel is megrövidítheti a várható élettartamot.
Hogyan lehet együttélni a cukorbetegségel?
A cukorbetegség állapotának szinten tartásához, a tünetek kontrollálásához és a lehetséges szövődmények megelőzéséhez szükséges, hogy a kezelőorvos rendszeresen figyelemmel kísérje a beteg állapotát. Lényeges, hogy a beteg be is tartsa az orvos utasításait, hiszen ellenkező esetben súlyos szövődmények léphetnek fel, ezek megrövidíthetik a diabéteszesek életét és megkeseríthetik mindennapjaikat.
Szakterületek, amelyek közvetlenül vagy közvetve a cukorbetegség szövődményeivel (is) foglalkoznak:
Bőrgyógyászat
A cukorbetegség első jelei bőrtünetek is lehetnek. A cukorbetegség különböző, nem specifikus bőrtünetekkel is járhat, ezek olykor megelőzhetik a betegség egyéb tüneteit is. A bőrön megjelenő tünetek arra utalhatnak, hogy a belső szervekben is lehetnek kóros elváltozások. Ilyenkor fokozottan indokolttá válik a szemészeti, vese vagy ideggyógyászati vizsgálat. A cukorbetegségben szenvedőknek pedig fokozottabban szükséges figyelni a bőrön jelentkező kisebb elváltozásokra is, és ha bármi szokatlant tapasztalnak szükséges szakorvoshoz fordulniuk.
Gyermekgyógyászat
Gyermekeknél leggyakrabban 1-es típusú diabétesz fordul elő. Sokszor egy vírusfertőzést követően alakul ki, az arra örökletesen hajlamos fiataloknál. Emellett napjainkaban egyre több elhízott gyermeknél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegség. Ennek oka az egészségtelen, mozgásszegény életmód, különösen a kristályos cukrokban gazdag ételek, édességek és cukros üdítők fogyasztása segítheti elő a kialakulását. Ha a cukorbetegség intő tüneteire figyelünk fel gyermekünknél, ajánlott azonnal orvoshoz fordulni vele. Ilyen tünetek például a gyötrő szomjúságérzet, a gyakori bő vizelés, a fáradékonyság, bőrviszketés az altesten és a jó étvágy ellenére fellépő testsúlycsökkenés.
Sebkezelés
A cukorbetegség idegrendszeri elváltozásokat is okozhat (neuropátia), ennek következtében a sérülések gyakran fájdalommentesek, sokszor nem is észleli őket a beteg. A legyengült immunrendszer csökkenti a fertőzésekkel szembeni ellenállást, a véráramlás nehézsége pedig gyógyulási folyamatot is lassíthatja. Nem számít, milyen jelentéktelennek tűnő is a sérülés, a cukorbetegeknél körültekintően kell eljárni. Azonnal el kell látni a sebet, és tanácsos orvossal is ellenőrizetni, hiszen sokkal könnyebb még ilyenkor helyrehozni a problémát, mint mikor már súlyossá vált.
Nőgyógyászat
A diabétesz hatással van a menstruációs ciklusra, rendszertelen ciklust eredményezhet és mivel a menstruációs ciklus befolyással van az anyagcserére is, az még labilisabbá válhat. Nőknél csökkenhet a libidó, gyakrabban maradhat el az orgazmus is és a nemi szerv területén jelentkező gombásodás is gyakrabban jelentkezhet. A fogamzásgátlás is bonyolultabbá válik náluk, mert a hormonális fogamzásgátlók anyagcserére gyakorolt hatása miatt, ezek nem ajánlottak számukra.
A cukorbetegség és a gyermekvállalás
A vércukorszint ellenőrzését érdemes már a gyermekvállalás tervezésekor elvégeztetni. A fokozott kockázatokkal rendelkezőknél (pl. örökletesség, elhízás) pedig diagnosztikus tesztek elvégzése is ajánlott. A fel nem ismert diabétesz csökkentheti a teherbeesés esélyét és az első három hónapban növelheti a vetélés kockázatát és akár súlyos fejlődési rendellenességeket is okozhat a magzatnál. A terhesség későbbi szakaszában a magas vércukorszint a magzat súlyának nagymértékű növekedéséhez vezethet (akár 4 kg felettire is), ez a szülésnél a babára és az anyára nézve is kockázatot jelent és gyakrabban kerül sor náluk császármetszésre is. Diabétesz esetén a koraszülés gyakorisága is magasabb. Akik már diagnosztizált cukorbetegség mellett szeretnének családot alapítani, fontos hogy a tervezett teherbe esés előtt már fél-egy évvel konzultáljanak diabetológus szakorvossal, mert szükséges lehet a gyógyszeres kezelés módosítása.
Akár a terhesség során is kialakulhat cukorbetegség. A terhességi diabétesz szűrésére a 24-28. terhességi hét között kerül sor. Kórosan magas eredmény esetén csökkentett szénhidráttartalmú diétával, súlyos esetben inzulin adásával szükséges normalizálni az értékeket. Terhességi cukorbetegség esetén a vércukorérték a szülés után legtöbbször normalizálódik, de a későbbiekben javasolt az édesanya rendszeres, évenkénti szűrése. Felmérések szerint gyakoribb a cukorbetegség kialakulásának veszélye a szülést követő 5-15 éven belül azoknál az anyáknál, akiknél terhességi diabétesz állt fenn.
Szemészet
A diabétesz gyakran jár együtt látásromlással vagy akár a látás teljes elvesztésével. Ezek a szemészeti szövődmények általában lassan, fokozatosan, a beteg számára nehezen észlelhető módon alakulnak ki, ezért sokszor csak akkor diagnosztizálják a problémát, amikor már csak részben vagy egyáltalán nem kezelhető. Emiatt rendkívüli fontosságú a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel, különösen azoknak, akiknél már diagnosztizálták a betegséget. Évenkénti szűrővizsgálattal akár a vaksághoz vezető szövődmények elkerülhetőek lehetnek.
Neurológia
A cukorbetegek legalább felénél kialakulhat valamilyen érzékvesztés, neuropátia. A diabéteszes neuropátia következtében kialakulhat részleges vagy teljes érzésvesztés, de akár mozgásképtelenség is. Gyakori a láb idegeinek károsodása, ha pedig a gyomrot érinti folyamatos émelygéssel járhat, a hólyag szabályozását is érintheti és impotenciát is okozhat. Az érző idegek károsodása olyan tünetekkel járhat, mint a zsibbadás, bizsergés, égő érzés, illetve a gyengült érzékelés vagy az érzékelés teljes hiánya.
Urológia
A diabétesz a húgyivarszerveket is érintheti. A magasabb vércukorszint következtében könnyebben elszaporodó baktériumok miatt nem ritka vesemedence krónikus gyulladása, illetve a húgyhólyag gyulladása. Mégis a leggyakoribb urológiai elváltozás férfiak esetében a nemi szerv gombás gyulladása, mely a diabétesz első jele is lehet és megfelelő kezelés hiányában fitymaszűkületet okozhat. További szövődményként jelentkezhet merevedési zavar is.
Szív- és érrendszeri szövődmények
A cukorbetegség előrehaladtával egyre gyakoribbak a fokozott érelmeszesedés következtében kialakuló problémák: leggyakrabban szívinfarktus, agyi infarktus, végtagi érellátási zavar jelentkezik, de a veseműködés és a látás zavara is kapcsolatban állhat az erek meszesedésével. A végtagi érelmeszesedés a vérellátás zavarához és előbb-utóbb elhaláshoz vezethet. Az elhalás a lábujjakon kezdődik és felfelé haladva terjedhet. Ha a beteg nem kap időben megfelelő ellátást az amputáció is szükségessé válhat. A betegség miatt bekövetkező anyagcsere-változások a szívizomzat gyengüléséhez vezethetnek és szívelégtelenséget okozhatnak.
Nefrológia
A magas vércukorszint a veséket is károsítja, azok szűrőegységei ezért egyre nagyobb fehérjemolekulákat eresztenek át a vizeletbe. A vizelet magas fehérjetartalma tehát veseelégtelenségre utalhat. A diabétesszel járó veseszövődmény sokáig tünetmentes marad, így csak rendszeres szűrővizsgálatokkal deríthető fel. Azoknál a betegeknél, akiknél időben fény derül a vesekárosodásra, a dialízis-kezelés megkezdése akár évekkel is eltolható és kevésbé romlik az életminőségük is, mint azoknál a cukorbetegeknél akiknél késve ismerik fel a problémát.
Ismerje meg diabetológusainkat!
Dr. Nádas Juditról itt olvashat.
Dr. Karádi Istvánról itt olvashat.
Miben tudunk segíteni Önnek?
Belgyógyászat/ diabetológia szakterületünk szolgáltatásait itt érheti el.