Ha bármilyen okból nem szeretne vagy nem tud otthonról kimozdulni, kedvezményes távkonzultációval is rendelkezésére állunk. Tudjon meg többet ide kattintva: https://dunamedicalcenter.org/hirek/telefonos-tavkommunikacios-szolgaltatas
Hematológiai vizsgálat
A hematológiai vizsgálat során a hematológus szakorvos tájékozódik a beteg kórtörténetéről, a tüneteiről, az öröklődő betegségeiről. Az általános fizikai vizsgálatot követően a szakorvos egyeztet a pácienssel a további szükséges vizsgálatokról, melyek között szerepelhet a vérvétel, laboratóriumi vizsgálatok, citológiai mintavétel és annak szövettani elemzése, a nyirokcsomók és a lép vizsgálata, vagy a különböző képalkotó eljáráok igénybevétele.
Mi a trombofília?
A trombofília fokozott trombózishajlamot jelent. Veleszületett vagy szerzett tényezők következtében a trombofíliás nagyobb valószínűséggel szenved el trombózist mint mások. Ám ez csak fokozott kockázatot jelent, nem szükségszerű, hogy valóban trombózist kapjon a páciens. A trombózis bekövetkezténél egyes rizikótényezők más és más mértékű kockázatot képviselnek.
Szerzett trombofíliák esetén
Számos betegség, állapot idézheti elő a trombofíliát:
- szívelégtelenség
- akut és krónikus gyulladások
- nefrózis szindróma
- alsó végtagi vénás elégtelenség
- részleges bénulással járó betegségek
- túlsúly
- a daganatellenes terápia bizonyos formái
- fogamzásgátló tabletta és a menopauzában alkalmazott hormonpótló kezelés.
Vannak olyan tényezők, amelyek csak átmenetileg fokozzák a trombóziskockázatot:
- terhesség
- műtétet követően fennálló fokozott trombózishajlam
- tartós mozgáshiány számos betegség, traumát vagy műtétet követő állapot esetében
Örökletes trombofíliák esetén
Fennállására akkor gyanakodhatunk, ha:
- fiatal korban (általában 50 éves kor előtt) alakul ki trombózis
- szokatlan helyen alakul ki a trombózis
- többször alakul ki trombózis
- trombózis alakul ki és a családban van ismert trombofíliás
- mással nem magyarázható, ún. habituális (ismétlődő) vetélés lépett fel
- terhesség során alakul ki vénás tromboembolizáció (VTE)
Indokolt lehet a trombofília szűrővizsgálatok elvégzése tünetmenteseken, ha
- az elsőfokú rokonok között örökletes trombofília szerepel
- ha nagy trombóziskockázatú beavatkozást terveznek és a megelőzés szükségességét vagy mértékét befolyásolja az eredmény
Azoknak a nőknek, akiknél már volt trombózisuk, már a tervezett terhesség előtt szakorvos segítségét kell kérniük.
Olvassa el cikkünket a témában ide kattintva
A trombofília szűrése
A trombofília (fokozott trombózishajlam) kivizsgálásának lényege, hogy számba vegyük mindazokat a tényezőket, amelyek szerepet játszhatnak a trombózis kialakulásában vagy ismétlődésében. Ennek mindig egyénre szabottan kell történnie és túlnyomórészt azoknak a betegségeknek, történéseknek, élethelyzeteknek a gondos áttekintését jelentik, amelyek hajlamosítanak a trombózis kialakulására.
A trombofília vizsgálatához bizonyos körülmények között hozzátartozik az ismert örökletes és szerzett véralvadási eltérések laboratóriumi vizsgálata is.
A trombofília gyógyszeres kezelése
A trombofília kezelése alapos körültekintést igényel, melynek során a szakorvos mérlegeli a kórelőzményeket, a lehetséges kockázatokat és ennek megfelelően dönt arról, hogy milyen kezelést kapjon a páciens, vagy egyáltalán szüksége van-e gyógyszeres kezelésre. Ebben a trombofília területén jártas hematológus szakorvosoknak van a legtöbb tapasztalata. Forduljon hozzá bizalommal!
Miben segítünk önnek?
Vezető hematológus szakorvosunk - amennyiben szükséges - további vizsgálatokat rendel el, felállítja a pontos diagnózist, beállítja a terápiát és szükség esetén a Duna Medical Center e területen jártas szakorvosaival (kardiológus, neurológus, szülész-nőgyógyász, dietetikus, érsebész) is konzultál.
Akut trombózisos esetek sürgősségi ellátását nem végezzük.