Miből tevődik össze az endokrin rendszerünk?
Endokrin szerveink a következők: az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, a hasnyálmirigy. A hormonok az alábbi területeken töltenek be jelentős szerepet: szaporodás, egyedfejlődés, növekedés, a szervezet belső egyensúlyának fenntartása, valamint az energiatermelés, energiafelhasználás és raktározás szabályozása.
Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni?
A hormonháztartás zavarai számos problémát okozhatnak, mint pl. a pajzsmirigy alul- vagy túlműködése, a petefészek működési zavarai, a férfi nemi működés hormonális zavarai, növekedési zavar, vízháztartási zavar, magas vérnyomás, mellékpajzsmirigy problémák, csontritkulás. Gyakran előfordul, hogy a páciensek nem endokrinológushoz fordulnak panaszaikkal, hanem valamely másik szakterület orvosához (belgyógyász, nőgyógyász, bőrgyógyász, stb.), aki a tünetek alapján irányítja tovább a pácienst. A kezelés is gyakran igényel együttműködést a különböző szakterületek szakorvosai között.
Árulkodó tünetek lehetnek:
- fáradékonyság
- drasztikus súlyváltozás
- haj- és bőrproblémák
- menstruációs zavar, termékenységi problémák
- kóros izzadékonyság
- hasmenés vagy székrekedés
- hangulatingadozás, pánik, idegesség
Hogyan zajlik az endokrinológiai szakorvosi vizsgálat?
Az első konzultáció alkalmával az endokrinológus részletesen kikérdezi a pácienst a tüneteiről, a korábbi kórtörténetéről. Ez után laborvizsgálatokat rendel el az adott problémát okozó hormonok kivizsgálására. A további konzultációk során az eredményeket kiértékeli, és megállapítja a páciens számára szükséges terápiát, szükség esetén együttműködve más szakterületekkel.