A prosztata húgycsövön keresztüli részleges eltávolítása (Transurethralis Prostata Resectio, rövidítve TURP)
Súlyos prosztatamegnagyobbodás esetén, amikor a gyógyszeres terápia már nem nyújt segítséget, kerülhet sor a TURP műtétre. A beavatkozás során egy speciális eszközt, az ún. rezektoszkópot felvezetjük a húgycsőbe, aminek segítségével az operáló orvos képes a megnagyobbodott prosztatából annyi szövetet eltávolítani, hogy megszűnjön a húgyúti elzáródás.
A jóindulatú prosztata megnagyobbodásról
A prosztata egy gesztenye nagyságú szerv, a húgyhólyag alapján helyezkedik el, és a húgycső azt átfúrva halad a külvilág felé. 35 éves kor körül a prosztatán áthaladó húgycső melletti mirigyek burjánzásnak indulnak, szűkítve ezzel a rajta áthaladó húgycsövet, vagy akár el is zárhatja azt.
A prosztata megnagyobbodás tünetei
- nehezített vizeletindítás
- gyengült, csepegő vizeletsugár, utócsepegés
- többszöri éjszakai vizelés
- vizelet elakadása, majd újra elindulása
- hirtelen kialakuló teljes vizelési képtelenség
- képtelenség a teljes vizeletmennyiség kiürítésére
A krónikus vizeletürítési zavar a húgyhólyag kitágulásához, falának kötőszövetes átalakulásához, zsákszerű kiboltosulások (diverticulum) képződéséhez vezethet. A a hólyagban a vizelés után visszamaradó vizelet miatt gyakoriak a fertőzések, hólyagkövek alakulhatnak ki. Előfordulhat jelentősebb vérzés a prosztata kitágult visszereiből.
Mikor kerül sor a műtétre?
A TURP-műtét segít a súlyos mértékű, gyógyszerre nem reagáló jóindulatú prosztata megnagyobbodás okozta tünetek kezelésében.
A beavatkozás menete
A műtét előtt néhány nappal – az orvos utasítása szerint – abba kell hagyni a véralvadást csökkentő gyógyszerek szedését. A kezelőorvos antibiotikumos kezelést írhat elő a betegnek, ezzel is csökkentve a húgyúti fertőzés kialakulásának lehetőségét.
A műtétet jellemzően altatásban vagy gerincvelői érzéstelenítéssel végezzük, így a beteg a műtét alatt semmilyen fájdalmat nem érez. Az altatás módjáról az aneszteziológus szakorvossal történik egyeztetés. A TURP műtét általában egy-másfél órát vesz igénybe.
A műtét kezdetén a terület fertőtlenítése után az orvos felvezeti a kamerával ellátott, hólyagtükrözéshez használt eszközt, azaz a rezektoszkópot a húgycsövön keresztül a prosztata szakaszáig. Az eszköz magas frekvenciájú áramot használva vágásra és vérzéscsillapításra is alkalmas.
A rezektoszkóp segítségével rétegről-rétegre haladva távolítjuk el a megnagyobbodott mirigyállományt, szövetdarabokat vágunk ki a prosztata állományából, amit a mosófolyadék a húgyhólyagba juttat. Ezeket a szövetdarabokat a műtét végeztével teljes egészében eltávolítjuk a beteg húgyhólyagjából, a rezektoszkóppal együtt, és szövettani vizsgálatra küldjük. A műtét végén a húgycsőben lévő sebfelszínen vérzéscsillapítás (coagulatio) történik.
A TURP-műtét után
A műtétet követően általában pár napos kórházi tartózkodás szükséges, amely alatt katétert vezetnek fel a beteg húgyhólyagjába, így segítve a szövettörmelék és a véralvadék ürülését, a sebszélek gyógyulását.
A betegek a műtét után gyakran tapasztalhatnak vérvizelést, húgyúti irritációt és fájdalmat, de ezek idővel megszűnnek.
A műtét utáni mihamarabbi felépülés érdekében javasolt a bőséges folyadékfogyasztás, a magas rosttartalmú ételek fogyasztása, a túlzott fizikai aktivitás valamint a szexuális együttlét kerülése a műtét után 6 hétig.
A TURP műtét eredményeként az azt megelőző nehezített vizeletürítés az esetek legnagyobb részében jelentősen javul. A vizeletsugár erősebbé válik, csökken a vizelés után hólyagban maradó vizelet mennyisége. A gyakori vizeletürítéshez kapcsolódó panaszok csökkennek. Mindezek mellett a műtét után bizonyos ideig vizelet ürítési és tartási nehézségek állhatnak fenn.
A merevedési képességet a beavatkozás általában nem érinti, és nem befolyásolja az orgazmuskészséget sem. A nemi vagy (libido) esetleges csökkenése inkább lelki eredetű, közvetlen összefüggés a műtéttel nem mutatható ki.
A páciensek kb. 20%-nál előfordul azonban az un. „száraz” vagy retrograd ejakuláció, amikor az ondó az ejakuláció során nem a húgycsövön keresztül távozik a külvilágba, hanem a hólyagba jut, majd ezt követően a nemi aktus utáni első vizeléskor a vizelettel távozik. Ez gyakorlatilag nemzőképtelenséget jelent, nem jelent viszont biztonságos fogamzásgátlást.
A TURP-műtét esetleges szövődményei
Mint minden műtétnek, így a húgycsövön keresztüli prosztatakimetszésnek is lehetnek szövődményei. TURP-műtét után előfordulhat átmeneti vizelési nehezítettség, amelynek megszűntéig (rendszerint néhány nap) katéteren keresztül tud ürülni a vizelet. Egyéb szövődményként jelentkezhet még húgyúti fertőzés, átmeneti merevedési zavar, vagy vizelettartási nehézségek. Ezekben az esetekben konzultáljon kezelőorvosával!
-
Húgycsövön keresztüli prosztata bemetszés (TUIP)626 000 Ft-tól
-
Laparoszkópos radikális prosztata eltávolítás tumor miatt + medencei nyirokcsomók eltávolítása2 760 000 Ft-tól
-
Laparoszkópos radikális prosztata eltávolítás tumor miatt idegkíméléssel2 172 000 Ft-tól
-
Prosztata húgycsövön keresztüli részleges eltávolítása (TURP)783 000 Ft-tól