A nőgyógyászati műtétek – a probléma típusától függően - különböző műtéti módokon valósíthatók meg. Így beszélhetünk laparoszkópos műtétekről, amelyek során a hasüregben törénnek a terápiás beavatkozások, hiszteroszkópos beavatkozásról, azaz méhtükrözésről, amelynek során a hüvelyen át jutunk el a méhüregbe, illetve olyan helyzet is létrejöhet, amikor nyitott has műtétek elvégzésére van szükség. Ezen műtéti módokról ide kattintva részletesen olvashat.
Műtéttípusok:
Kismedencei süllyedés, hüvelyi előesés laparoszkópos rekonstrukciója - Promontofixatio
A 40 év feletti nőknél nem ritka, hogy vizelettartási, székelési problémát észlelnek, fájdalmat élnek át szex közben, idegen test jelenlétét érzik a hüvelyben, vagy visszatérő húgyúti fertőzéstől szenvednek. Ezeket a tüneteket a kismedencei szervek, a húgyhólyag, a méh, vagy a végbél hüvelyen keresztüli előesése okozhatja. A probléma hátterében az áll, hogy a szerveket támasztó, tartó medencefenék tartása az idő múlásával gyengülhet, emellett a kismedencei szövetek gyengülését fokozhatja a túlsúly. terhesség, hüvelyi szülés, krónikus köhögés, sok cipelés, emelés vagy az ugrálással járó sportok is.
Mi áll a tünetek hátterében?
A gyengülés következtében a szervek megsüllyednek, egymásba csúsznak, és kialakulhat a méh és a hüvely süllyedése, előesése. A medencefenék süllyedés leggyakrabban egyszerre jelenik meg az inkontinenciával. Enyhe esetben ez a vizelet akaratlan elcseppenését jelenti tüsszentéskor, nevetéskor, súlyosabb állapotban pedig akár már kis mozdulatok hatására is elfolyik a vizelet. A székletürítés is gondot jelenthet, mivel a hüvelybe boltosuló végbélben elakadhat a széklet. A hüvely érintettsége miatt a szexuális aktus fájdalmat okozhat, álló helyzetben teltségérzet, idegen test érzet alakulhat ki, a legsúlyosabb esetben pedig a méhnyak megjelenik a szeméremrésben, vagy a méh esik elő a hüvelyből.
A fenti problémák esetén a diagnózishoz nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulni, aki – a tünetekből fakadóan - az urológia oldaláról is vizsgálja a helyzetet. Ez a probléma ugyanis a két szakterület határán található.
A kismedencei szervek helyzetének helyreállítását a háló beültetésével végzett rögzítés teszi lehetővé. A műtét célja az eredeti anatómiai helyzet helyreállítása. A hüvely mellső és szükség szerint hátsó falának felfüggesztésével a fenti tünetek, panaszok nagy valószínűséggel megszüntethetők.
A műtét során a kismedencei előesés (prolapsus) helyreállítását altatásban végezzük el szövetbarát, nem felszívódó háló laparoszkópos úton történő beültetésével. Az előesés típusától függően egy vagy két háló kerül beültetésre. Elülső hüvelyfali süllyedés esetén egy elülső hálót varrunk a hüvely falára. Ha emellett hátsó fali előesésről is szó van, és ez kifejezett panaszt okoz, vagy ennek kialakulására számítani kell, a műtétet hátsófali háló beültetésével is kiegészítjük.
A háló(k) a hashártyával elfedve a hasüregen kívülre kerül(nek), hogy a belekkel való közvetlen érintkezést, és az ebből fakadó következményes összenövéseket elkerüljük.
A műtétet követően 6 hetes lábadozási szakasz következik pihenéssel, tehermentesítéssel. Az ekkor esedékes kontroll után tudja az orvos meghatározni a páciens további terhelhetőségét. A műtét nagyon ritkán jár szövődményekkel, és a páciens kellemetlen tünetek nélkül élheti megszokott életét.
Összenövések (Adhaesiolysis intraabdominalis)
Az adhéziók kötőszövetes összenövést jelentenek, amik a hasban és a kismedencében jelentkezhetnek és az érintett szöveteket, szerveket kórosan egymáshoz rögzítik. Összenövések kialakulhatnak a bélkacsok és
- a hasfal vagy
- a környező szervek (máj, epehólyag, méh, petevezető, petefészek, húgyhólyag), esetleg
- másik bélkacsok között.
Az elváltozás diagnosztizálása és kezelése nagyon fontos, hiszen kellemetlen panaszok gyakori okozója. Előfordulhat hasi fájdalom, bélszűkület, bélelzáródás és akár meddőség is kialakulhat az adhéziók következtében.
Mi okozhat összenövéseket?
Az adhéziók létrejöttének oka legtöbbször egy korábbi hasi vagy nőgyógyászati műtét, továbbá a császármetszés lehet. Az összenövések idővel egyre súlyosbodhatnak a kötőszövetek megrövidülése által. Nem egyszer fordul elő, hogy tünetet a beavatkozás után hosszú idővel –akár néhány évvel- később okoznak. Fontos kiemelni, hogy az összenövések a műtétek ismert velejárói és nem a helytelen műtéti technika következményei. Ez a szervezet természetes válasza a has felnyitására, a szövetek levegővel való érintkezésére és a műtéti manipulációra.
Adhéziók kialakulásának további okai lehetnek a különböző gyulladásos folyamatok. A hasüregben (pl. hashártyagyulladás, vakbélgyulladás, epehólyag gyulladás) vagy a kismedencében (endometriózis, fertőzés következtében létrejövő méh,- petevezeték,- petefészek gyulladás) fellépő gyulladás következtében nemcsak összenövések, de hegesedés és ez által meddőség is felléphet.
Összenövések a hasüregbe történő vérzést, illetve a daganatterápiában használatos sugárkezelést követően is jelentkezhetnek.
Milyen tünetek léphetnek fel az adhéziók következtében?
A hasi összenövések sokáig tünetmentesek lehetnek, de sok esetben az alábbi panaszokkal járhatnak:
- hasi, kismedencei fájdalom
- puffadás, székrekedés
- hányás, kiszáradás
- meddőség
Fontos kiemelni, hogy a beleket érintő összenövések akár teljes bélelzáródással járhatnak, mely egy súlyos, életet veszélyeztető kórkép, melyre a hirtelen fellépő, heves hasi fájdalom és erős hányás hívhatja fel a figyelmet. Bélelzáródás esetén mihamarabbi életmentő műtét szükséges a gyógyuláshoz.
Az összenövések következtében a belek egymáson történő szabad elmozdulása gátolt. Így esetenként bélcsavarodás is felléphet, melynek következtében a belek vérellátása zavart lehet, mely hosszan történő fennállás esetén szintén életveszélyes lehet.
Az összenövések diagnosztizálása és kezelése
Az adhéziók biztos diagnosztizálása és egyben kezelése az ún. laparoszkópos műtét (hastükrözés) által lehetséges. Panaszos esetekben, melyek hátterében álló okra egyéb képalkotó módszerekkel nem derült fény, indokolt lehet a diagnosztikus laparoszkópia elvégzése.
A műtét altatásban vagy gerincközeli érzéstelenítésben történik és a laparoszkópos behatolásnak köszönhetően általában nem igényel hosszú bennfekvést és felépülési időt.
A operáció során 3-4 kis méretű bemetszésen át egy kamerát és speciális laparoszkópos eszközöket helyezünk a hasüregbe. A kamera segítségével az összenövések kiterjedése világosan látható és oldásuk a speciális laparoszkópos eszközök segítségével kivitelezhető.
Emellett az egyéb fennálló kórképek is, pl. endometriótikus csomók, nem kellően átjárható petevezeték, petefészekciszták egy ülésben történő műtéti megoldása is elvégezhető. A talált elváltozások műtéti kezelése segíthet a panaszok enyhülésében és a meddőség megoldásában.
Az összenövések oldása (adhaesiolysis) által a panaszok a legtöbb esetben mérséklődnek vagy megszűnnek. Fontos tudni azonban, hogy a műtétet követő néhány hónapon vagy éven belül az összenövések kiújulhatnak.
-
Adhaesiolysis intraabdominalis856 000 Ft-tól
-
Laparatomia explorativa1 157 000 Ft-tól
-
Laparoszkópos promontofixatio, mellső1 082 000 Ft-tól
-
Laparoszkópos promontofixatio, mellső+hátsó1 231 000 Ft-tól
-
Paraaortalis block dissectio1 467 000 Ft-tól