
Gyermekgyógyászati rendeléseinken az alábbi szakterületeken várjuk pácienseinket:
A csecsemőkori és a kisdedkori hasfájások, hányások, hasmenések olykor nehéz helyzet elé állítják a szülőket, a gyermekorvosokat. Ezek hátterében számos betegség is állhat, amelyek időben történő kezelésével megakadályozhatjuk a komolyabb problémák kialakulását.
Amivel a leggyakrabban fordulnak gyermek-gasztroenterológushoz ebben a korosztályban:
- nem megfelelő fejlődés: nem megfelelő súlyfejlődés, étvágytalanság, csecsemőkori bukás
- reflux (GERD): a gyomortartalom visszaáramlása irritálja és/vagy károsítja a nyelőcső nyálkahártyáját, ezáltal gyulladást és felmaródást okozhat. Gyermekkorban jellemző, hogy a tünetek nem tipikusan emésztőszerviek, hanem különböző formákban jelennek meg. Gyógyszeres vagy nem gyógyszeres kezeléssel a betegség jól kezelhető.
- ételallergia: az első tünetek már csecsemőkorban is jelentkezhetnek, de később is kialakulhatnak. Tünetei lehetnek: hasmenés, hányás, haspuffadás, véres széklet, csalánkiütés, bőrszárazság, ekcéma, néha, orrfolyás, tüsszögés.
- felszívódási zavar: a bélrendszer valamely szakaszának megbetegedése váltja ki, és megakadályozza a tápanyagok és a víz felszívódását. Ez válthatja ki a különböző táplálékok iránti intoleranciát és allergiát.
- laktóz intolerancia: a laktáz enzim hiánya, vagy nem megfelelő működése miatt, a szervezet nem tudja feldolgozni a tejcukrot. A laktózérzékenység legjellemzőbb tünetei a has puffadása, fokozott gáztermelés, illetve ürítés, hasmenés, hasi görcsök.
- coeliakia (lisztérzékenység): olyan gyulladásos állapot, amelyet a szervezet gluténérzékenysége vált ki. A vékonybél bolyhaink különböző fokú károsodását és következményes felszívódási zavart okoz.
Nagyobb gyermekeknél előforduló gasztroenterológiai betegségek:
- IBS (irritábilis bél szindróma): visszatérően fellépő hasfájások jellemzik, ezen kívül hasmenéssel, székrekedéssel, fokozott bélgáztermelődéssel jár. Kiváltó oka ismeretlen, de a stressz is szerepet játszhat a kialakulásában.
- krónikus bélbetegségek: az IBS mellett ide tartozik többek között a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség is, melyek gyulladásokkal járnak.
- májbetegségek: az egyik leggyakoribb, amely gyermekkorban is kialakulhat. Tünetei hasonlóak lehetnek az influenzáéhoz: borzongás, fejfájás, étvágytalanság, néha hasmenés, hasi panaszok, sárgaság.
Sok esetben a különböző hasi panaszok, tünetek mellett bőr, légúti és egyéb szervre, szervekre is kiterjedő, sokszínű tünetegyüttessel találkozunk. A tünetek hátterében sokszor a helytelen táplálkozás és életmód áll, de előfordulhat, hogy a stressz a kiváltó ok.
Megfelelő odafigyeléssel, a szükséges vizsgálatok elvégzésével ezeket a betegségeket, kórképeket jól lehet diagnosztizálni, kezelni. Gyermek-gasztroenterológusaink, Dr. Gimesi Anna és Dr. Arató András sok szeretettel várják pácienseiket rendeléseiken!
Dr. Gimesi Anna az első alkalommal érkező, 0-2 év közötti gyermek és szülője számára táplálkozási tanácsadással kiegészített szakorvosi vizsgálatot tart, melynek időtartama 40 perc.
A bőrgyógyászat a bőr, a haj, a körmök és a bőralatti kötőszövet betegségeinek felismerésével, kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik. A bőr tünetei gyakran összefüggenek a szervezet más betegségeivel, ezért mindenképpen oda kell figyelnünk a jelzéseire. A bőrgyógyászat fontos területe a bőrrák szűrése is, illetve elkülönítése a bőr jóindulatú elváltozásaitól.
Bőrgyógyászati vizsgálat menete
A vizsgálat a beteg kórelőzményének felvételével kezdődik: az orvos részletesen kikérdezi a pácienst – illetve szüleit, nagykorú kísérőit - a tüneteiről és korábbi betegségeiről. A korábbi leletek, kezelési lapok hasznos információval szolgálhatnak a kezelőorvos számára, ezért fontos ezeket is magukkal hozni a konzultációra. Ezután következik az elváltozott bőrterület fizikális vizsgálata. A vizsgálat segédeszköze lehet a dermatoszkóp, ami egy nagyítóval és belső világítással ellátott speciális mikroszkóp. Az alapos vizsgálat után a bőrgyógyász javaslatot tesz a probléma kezelésére, vagy szükség esetén további vizsgálatokat is tanácsolhat a betegnek. Az is előfordulhat, hogy a bőrtüneteket valamilyen belső szervi eredetű problémára utalnak, ilyenkor a bőrgyógyász segít eldönteni, hogy milyen szakorvoshoz forduljon.
Leggyakoribb bőrelváltozások gyerekeknél:
- Szemölcs: a szemölcsök gyakori típusa a közönséges szemölcs. Ez a bőrelváltozás az ujjakon, talpon, végtagokon alakulhat ki. Másik típusa a futószemölcs, ami leggyakrabban az arcon vagy a végtagokon jelenik meg és rendkívül gyorsan képes terjedni. Az uszodaszemölcs vírus által terjedő elváltozás, ami viszketéssel járhat.
- Anyajegy: megjelenésük, méretük és színük eltérő lehet. Az anyajegyek egy részéből melanoma (rosszindulatú daganat) alakulhat ki, ezért fontos a rendszeres ellenőrzésük. Ha anyajegyén bármilyen változást tapasztal, érdemes minél előbb orvoshoz fordulnia.
- Kiütések: A bőrfelszínen megjelenő kiütéseknek különféle okai lehetnek: okozhatja vírus is, vagy ételallergia, ezért a pontos meghatározáshoz és hatékony kezeléséhez a bőrgyógyászati vizsgálat elengedhetetlen.
- Ekcéma (dermatitisz): Az ekcéma a bőr gyulladással járó betegsége, amely száraz, piros, erősen viszkető érzéssel, majd apró hólyagok kialakulásával jár, majd a vakarás következtében apró sebek, pörkök, illetve hámlás jelenhet meg. A gyermekkori ekcéma kezelése kiemelten fontos, mert így akár a későbbiekben esetlegesen kialakuló légúti panaszok (asztma, szénanátha, hörghurut) is megelőzhetők.
- Akne: Az akne egy serdülőkorban kialakuló bőrbetegség, melynek során a szőrtüszőket - a bőr pórusait - elhalt hámsejtek és faggyú tömíti el – általában az arcon. Ennek következtében először zárt mitesszerek jelentkeznek, amik idővel gennyes hólyagocskákká fejlődnek. Megfelelő kezelés nélkül akár hegeket is hagyhatnak, bőrgyógyász által gondozva azonban sikerrel megelőzhetők a maradandó bőrhibák.
- Hajhullás: Az általánosan, vagy foltokban jelentkező hajhullásnak különböző okai lehetnek, okozhatja anyagcserezavar, gombás fertőzés, a szervezetben lévő bakteriális góc (például mandulagyulladás), vagy vashiányos vérszegénység is, de a gyermekkel minden esetben érdemes bőrgyógyász szakorvoshoz is fordulni.
Bőrgyógyászati kezelési lehetőségek:
A bőrgyógyászati elváltozások kezelése azok típusától és méretétől függően eltérő lehet.
- Diatermia: az elektromos áram koncentrált hőhatásán alapuló szövetleválasztási eljárás és vérzéscsillapítás.
- Bőrelváltozás eltávolítása Volkmann kanállal: bizonyos bőrelváltozások eltávolíthatóak egy speciális éles eszközzel is, Volkmann kanállal.
- Kryo kezelés: a kryo terápia egy fagyasztásos eljárás, amely során az eltávolítani kívánt bőrszövetet annak fagyásáig hűtjük folyékony nitrogénnal, amitől elpusztul, így a helyén ép, új bőr képződhet.
Bizonyos bőrelváltozások, anyajegyek esetében indokolt lehet azok rendszeres ellenőrzése, illetve fotó-dokumentációja. A felvételek segítségével nyomon követhető az anyajegy változása, így időben felismerhető lehet, ha kóros elváltozásról van szó.
A gyermekkardiológia az újszülött-, csecsemő- és gyermekkori veleszületett szívfejlődési rendellenességekkel és a szerzett szív- és érrendszeri betegségekkel foglalkozik. A szerzett betegségek közé tartoznak például a gyulladásos betegségek, a szívritmuszavarok és a szívizom betegségei. A leggyakrabban előforduló veleszületett szívbetegségek a sövényhiányok. Szinte minden kardiológiai betegség kezelhető műtéttel vagy gyógyszeresen, de mint bármilyen más kórképnél, itt is fontos a probléma korai felismerése.
Milyen tünetekre érdemes odafigyelni?
- Ajkak, körömágy, bőr szürkés elszíneződése
- Súlygyarapodás elmaradása, étvágytalanság
- Fáradékonyság
- Terhelésre jelentkező szívtáji panaszok
- Szapora légzés, nehézlégzés
Kik veszélyeztetettek?
- Akiknek a családjában többször előfordult szívbetegség
- Kis súlyú koraszülöttek
- Túlsúlyos gyermekek
Gyermekkardiológiai konzultáció
Gyermekkardiológia konzultáció során a szakorvos tájékozódik a gyermek panaszairól, korábbi betegségeiről és arra is rákérdez, hogy a családban előfordult-e már szívbetegség. Ezt követi a fizikális vizsgálat, ami után további vizsgálatokat is javasolhat az orvos a pontos diagnózis felállítása érdekében.
Gyermek kardiológiai komplex vizsgálat + szív ultrahang
Komplex vizsgálat során a fizikális vizsgálat kiegészül további műszeres eljárásokkal és szív ultrahang vizsgálattal is. A vizsgálatok nem járnak fájdalommal, csupán szokatlan helyzetet jelenthetnek a gyermek számára. A kardiológus felkeresése előtt a szülőnek érdemes a gyermek életkorának megfelelő szinten megbeszélni vele, hogy mire számíthat a vizsgálat során.
A nefrológia a vesék működésével, illetve annak zavarával foglalkozó belgyógyászati szakterület. A gyermeknefrológus szakorvos a vese működésének eltéréseit vizsgálja és gyógyítja, ide tartoznak a húgyutak anatómiai rendellenességei, a húgyuti fertőzések és a vizelettartási zavarok (például szobatisztaság kialakulásának zavarai, egy koron túl is fellépő éjszakai ágybavizelés).
A légúti tünetek hátterében felmerülő okok tisztázása a gyermekek esetében is nagyon fontos, mert ennek megfelelően speciális kezeléssel segíteni tudunk a tünetek megszüntetésében.
Közösségbe járó gyermekeknél gyakoriak a vírus- és bakteriális infekciók okozta légúti betegségek, de ha egy éven belül a háziorvos már az 5 - 6. antibiotikus kúrát írja fel, akkor gondolni kell más betegségekre is. Ilyenkor érdemes felkeresni egy gyermektüdőgyógyászt, allergológust, immunológust. A gátolt orrlégzés, állandó köhögés, fulladás megviseli a gyermeket, mert nem tud aludni, fáradékony, csökken a koncentráló képessége. Megfelelő gyógyszeres kezeléssel, illetve a kiváltó okok ismeretében azok kiiktatásával sokat segíthetünk.
Az allergiás betegségek kora gyermekkortól egymást követően fellépő megjelenéseit hívjuk atópiás menetelésnek. Ennek első fázisa a csecsemőkorban fellépő ekcéma. Ezt követi óvodáskorban az asztma, majd iskolás korban a az allergiás nátha. Ha az allergiás nátha tünetei nyáron, jóidőben jelennek meg, akkor virágporok kiváltotta allergiára kell gondolni. Ha a nátha egész évben fennáll, az okok között szerepelhet a háziporatka, a penészgomba, vagy állatok szőre, nyála, ürüléke.
A gyermektüdőgyógyászati ambulancián lehetőség van bőrpróba elvégzésére a légúti és az ételallergiák azonosítására. A légzésfunkciós és képalkotó vizsgálatok elvégzésével felismerhetők a tüdőben lévő elváltozások. Laborvizsgálatokkal igazolható az immunhiányos állapot, ami szintén ismétlődő légúti tünetek okozója lehet.
A Duna Medical Centerben várjuk a legfiatalabb pácienseket is tűdőgyógyászati szakrendelésünkön, ahol kiemelten foglalkozunk az alábbi problémákkal:
- asztma, szénanátha
- allergiás bőrelváltozások
- rovarcsípés allergia
- tüdőgyulladás
- arcüreggyulladás
- krupp
- laringitis
- bronchitis
- csalánkiütés

-
Csecsemő 2-3 régiós ultrahang szűrés31 800 Ft
-
Gasztroenterológiai kontroll vizsgálat29 500 Ft
-
Gasztroenterológiai szakorvosi vizsgálat35 000 Ft
-
Gasztroenterológiai szakorvosi vizsgálat és táplálkozási tanácsadás (0-2 éves gyermekek számára, Dr. Gimesi Anna)52 800 Ft
-
Gyermek hasi és kismedencei ultrahang31 800 Ft
-
Gyermek kardiológiai szakorvosi vizsgálat + szív ultrahang51 200 Ft
-
Gyermekgyógyászati kontroll vizsgálat29 000 Ft
-
Gyermekgyógyászati professzori kontroll vizsgálat32 500 Ft
-
Gyermekgyógyászati professzori konzultáció38 500 Ft
-
Gyermekgyógyászati szakorvosi vizsgálat33 000 Ft