Csípőprotézis műtét: a siker titka...
A legfőbb cél egy csípőízületi műtétnél, hogy hosszú távú eredményt érjünk el és az, hogy legalább 10-15 évre biztosítsuk a csípőízület fájdalommentes, jó funkcióját, mellyel a beteg életminősége jelentősen javul.
Pro és kontra
Az elülső feltárás mellett érvelők szerint a korai műtét utáni felépülés gyorsabb, így a beteg hamarabb távozik a kórházból az otthonába, és hamarabb el tudja látni mindennapi teendőit. Az elülső feltárásnál a láthatóság nem annyira jó: egy izmosabb, túlsúlyosabb beteget technikailag sokkal nehezebb megoperálni és nagyobb a műtét alatti csonttörés veszélye is, csontritkulásos betegek esetében. Gyakran speciális műtéti asztal szükséges az elülső feltárás korrekt kivitelezéséhez, és a végtag megfelelő pozíciójának biztosításához. Számos tanulmány szerint elülső feltárás során nagyobb a műtét során észlelt vérzés, így nagyobb a veszélye annak, hogy a beteg vérátömlesztést kapjon a műtét után. Egy bőrideg sérülése is gyakrabban fordulhat elő ennél a feltárásnál, mely a comb oldalsó-elülső területét látja el.
A hátsó feltárás leginkább a nyugati országokban terjedt el, mivel így könnyebben és jobban feltárható a csípőízület, ezáltal minden anatómiailag fontos részlet jobban látható még az asszisztáló orvos számára is. Ezen kívül ezzel a módszerrel nem sértik meg a főbb mozgató izmokat sem, és a gyors rehabilitáció itt is ugyanúgy elérhető, biztosított. Hátsó feltárásból szinte bárkit meg lehet operálni, attól függetlenül, hogy a beteg izmosabb, túlsúlyosabb, vagy ha éppen a csontminősége gyengébb, esetleg csontritkulása van. Ez a feltárási mód már több évtizede kiemelkedő betegbiztonsági mutatókkal jeleskedik.
Magyarországon a legtöbb csípőprotézis műtétet oldalsó feltárással végzik. Ennek során a medence járás közbeni stabilitásában legfontosabb szerepet játszó, a csípő oldalán elhelyezkedő izomcsoportot (gluteusokat) választják le az izületről. Ennél a műtéti típusnál lehet a leghosszabb az átlagos felépülési időszak.
Fontos tudni, hogy a műtétet követő hatodik héttől már eltűnnek az egyes feltárásból eredő különbségek!
Milyen feltárásból végzik a legtöbb műtétet?
Néhány évvel ezelőtt felmérést készítettek, melyben 57 országban vizsgálták a sebészi feltárások típusát. Az eredmények szerint az ortopéd sebészek 45%-a hátsó (posterior) feltárásból operálja a csípőprotézist, míg 42%-a az oldalsó (laterális) feltárást részesíti előnyben. Elülső (anterior) feltárásból 10% operál, 3% pedig más feltárásból. Észak- Amerikában (USA, Kanada) a sebészek a hátsó feltárást preferálják, Európában elsősorban Angliában és a Skandináv országokban használják ezt előszeretettel. Közép- és Kelet-Európában (ahogy Magyarországon is) az oldalsó feltárás a legelterjedtebb.
Mindegyik feltárásnak megvannak az előnyei és hátrányai. A jelenlegi bizonyítékokon alapuló orvoslás és kutatások szerint, mindegyik feltárás alkalmas a biztonságos és kiemelkedő hosszú távú eredményekhez vezető csípőprotézis beültetésre. Számos rangos cikk és szerzői munkacsoport egybehangzó véleménye, hogy nem a feltárás fajtája, hanem az operáló sebész technikája, gyakorlata, illetve az úgynevezett gyorsított rehabilitációs protokollok használata a kulcs ahhoz, hogy a betegek minél előbb elérjék a jól funkcionáló, fájdalmatlan csípőízületet a protézis beültetést követően.
Ha többet szeretne megtudni az általunk végzett műtéti technikákról, vagy konzultálni szeretne, foglaljon időpontot ortopéd szakorvosainkhoz!