Számíthat, milyen pozícióban alszunk
Hason, háton vagy az oldalunkon?
A Stony Brook Egyetem szakemberei mágneses rezonanciás (MRI)-készülékkel vizsgálták rágcsálók agyát alvás közben három különböző testhelyzetben: oldalt, hason és háton fekve. Eredményeik azt mutatták, hogy az agy méregtelenítő rendszere az oldalukon fekve működik a legaktívabban. Tehát nem csak a kényelem szempontjából érdemes odafigyelni a testhelyzetünkre alvás közben, hanem agyunk tisztító funkcióját is segítheti a megfelelő pozíció - számolt be a Bioscience Technology.
Miért lehet ez a legjobb pozíció?
Az úgynevezett agy-gerincvelői (cerebrospinális) folyadékon keresztül kerül az agyban felhalmozódott salakanyag a véráramba, onnan pedig kiürül a szervezetből. Ez a folyadék, amely „kimossa” a káros anyagokat az agyból, oldalt fekvő pozícióban áramlik a leghatékonyabban, így felgyorsul a méregtelenítés is.
Betegség-megelőzés alvás közben
Napközben agyunkban felgyülemlenek az anyagcsere-termékek, amiket a megfelelő működéshez el kell szállítania a szervezetnek. Ha a salakanyag sejtekből történő elszállítása károsodik vagy lelassul, akkor bizonyos méreganyagok, pl. kóros fehérjék halmozódhatnak fel az agyban, ez pedig akár betegségeket is okozhat. A vizsgálat emberi vonatkozása, hogy több neurodegeneratív betegség, pl. az Alzheimer-kór kialakulása is összefüggésbe hozható ezzel a folyamattal. Ezek megelőzéséhez az agy méregtelenítő folyamatának optimális működése szükséges, ami pedig alvás közben és az oldalunkon fekve működhet a legjobban. A szerzők az eredmények emberi betegségekre vonatkoztatott jelentőségének kiemelése mellett hangsúlyozták, hogy jelen adatok rágcsálók vizsgálata alapján születtek, s feltétlen szükséges az emberi szervezet hasonló vizsgálata is.
Rosszul alszik? Forduljon neurológusainkhoz:
Szolgáltatásaink a neurológia szakterületén: