Ünnepi tippek a gasztroenterológustól
Igen, van: mindenképpen fogyasszunk halat, valamint sok zöldséget,gyümölcsöt. A hal nemcsak rántva jó, hanem bunda nélkül is, párolva könnyű mártással, spenóttal, egyéb zöldségekkel. Hagyományos karácsonyi étel a pulyka is. Ajánlott, hogy köretként ne csak a burgonya jusson eszünkbe, hanem a zöldségek, aszalt gyümölcsök, kompótok is. A savanyú káposzta is egészséges, ám ebből készült ételek nem feltétlenül könnyűek, így mértékkel fogyasszuk. Az ünnepi étkezés is legyen rendszeres és ne állandó nassolás. Fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, valamint a fizikai aktivitás, legalább séta formájában.
Mi tegyünk, ha túlettük magunkat?
Az ünnepek idején is fontos az önismeret és a mértékletesség. Próbáljuk a túlevést elkerülni, de ha mégis megtörténik, akkor mozgással, átmeneti koplalással vagy diétával jutunk legkönnyebben túl a kellemetlen állapoton. Fogyasszunk sok folyadékot, gyümölcslevet, esetleg gyógyteákat! Kifejezett emésztés könnyítő az édeskömény, kamilla vagy a zöld tea. A szubjektív panaszokat gyógyvízzel (pl. Parádi, Salvus) is enyhíthetjük.
Mit tegyünk másnaposság esetén?
Természetesen nyilvánvaló, hogy az alkoholos italok fogyasztása is mértékkel történjen, így elkerülhetjük a másnaposságot. Ha ez mégsem sikerült. a legfontosabb a bő folyadék és ásványi anyag bevitel. Ajánlható a cukros, sós tea, citromos ásványvíz, savanyú káposzta leve vagy a frissen facsart gyümölcslé.