Terhességi/gesztrációs diabétesz
Gyorslinkek a témával kapcsolatos cikkeinkhez:
Okai
A terhességi cukorbetegség kialakulásának oka, hogy a placenta (vagyis méhlepény) által termelt hormonok és az inzulinbontó enzim együttesen csökkentik az inzulin hatását a sejtekre, igy inzulinrezisztenciát okoznak. A hasnyálmirigy ezt megpróbálja több inzulin termelésével ellensúlyozni. Ha erre nem képes, a vércukorszint magas marad étkezés után, ami terhességi diabéteszhez vezet.
Tünetek
A gesztációs diabétesz általában nem jár feltűnő tünetekkel. Az esetek döntő többségében a várandósok nem is sejtik, hogy érintettek, míg a szűrés során fény nem derül rá. Egyes esetekben a vércukorszint nagymértékű megemelkedése okozhat panaszokat, így:
- szomjúságot
- az átlagosnál gyakoribb vizeletürítést
- szájszárazságot
- kimerültséget.
A felsorolt tünetek a terhesség természetes velejárói is lehetnek, így ha a fenti tüneteket észleli, feltétlenül ossza meg nőgyógyászával!
Diagnózis
A terhességi diabéteszt általában a 24-28. heti OGTT (orális glükóz tolerancia teszt, közismert nevén cukorterhelés) szűrés alkalmával diagnosztizálják. A vizsgálat alkalmával 10 órás éhezést követően (reggel, éhgyomorra kell érkezni) 75 g glükózt kell elfogyasztani egy pohár vízben feloldva. A páciens vércukorszintjét még a glükóz elfogyasztása előtt megmérik vénás vérminta segítségével, és ha ez az ún. éhomi (vagyis éhgyomri) vércukorszint már 7 mmol/liter felett van, a gesztációs diabétesz diagnózisa felállítható. Ha ez az érték 7 mmol/liter alatt van, a cukoroldat elfogyasztása szükséges, amit 120 perc elteltével ismételt vérvétel követ. Ha ezúttal a vércukor érték 7,8 mmol/liter vagy efelett van, a terhességi diabétesz diagnózisa kimondható. Nincs szükség tesztre a betegség megállapításhoz, ha bármely időpontban mért (ún. random) vércukor érték 2 alkalommal is 11 mmol/l felett van.
Egyes kockázati tényezők fennállása esetén az OGTT vizsgálatot érdemes korábban, a terhesség 16-18. hetében elvégezni. Ilyen kockázati faktorok lehetnek:
- az anya 30 évnél idősebb
- túlsúly esetén
- cukorbetegség előfordulása a családban
- szülészeti előzményben előforduló habituális (vagyis visszatérő, spontán) vetélés, koraszülés, terhességi cukorbetegség, preeclampsia (magasvérnyomással és fehérjevizeléssel járó terhességi kórkép), ismétlődő genitális (cukorbetegségben gyakoriak a Candida gomba fajok)- és húgyúti fertőzések (vesemedence-gyulladás, hólyaggyulladás), > 4000 grammos újszülött, fejlődési rendellenességgel született magzat.
- jelen terhesség ikerterhesség, vagy szövődmények állnak fent, mint például: cukor megjelenése a vizeletben, polyhidramnion (túl sok magzatvíz), fejlődési rendellenesség, a terhességi kornak megfelelőnél nagyobb magzati súly.
- A magzat lombikbébi kezelés (vagyis IVF= in vitro fertilizáció) eredményeképpen fogant.
Ha a korai OGTT vizsgálat negatív eredményt hoz, akkor is érdemes megismételni azt a 24-28. és a 30-32. héten is.
Kezelés
A terhességi diabéteszt fontos folyamatosan figyelemmel követni és kezelni. Ezáltal a terhesség problémamentesen folyhat le mind az édesanya, mind a magzat számára. Az egészséges életmód, az orvosa által ajánlott diéta, a rendszeres, könnyű testmozgás elég lehet a betegség visszaszorításához. Ha ezek nem bizonyulnak elégségesnek, inzulinkezelés indítása szükséges!
Szövődmények
A nem megfelelő kezelés szövődményeket okozhat.
Gyakori anyai szövődmények:
- preeclampsia (magasvérnyomással és fehérjevizeléssel járó terhességi kórkép)
- a nagy magzati méretek miatt a szülés elhúzódhat, komplikációk léphetnek fel, ami miatt sokszor császármetszésre kerül sor
- fertőzések
Gyakori magzati szövődmények:
- polyhidramnion (túl sok magzatvíz), mely korszüléshez és szülés közben fellépő komplikációkhoz vezethet
- koraszülés: a magzat az ideálisnál hamarabb, a 37. hét betöltése előtt születik meg
- diabéteszes fötopátia: az újszülött életét veszélyeztető kórkép, melynek jellemzője a nagy születési súly és az újszülött inzulin-cukorháztartási zavara
Fontos kiemelni, hogy a későbbi élet során mind az édesanyának, mind a magzatnak nagyobb kockázata van a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására! Az elkövetkezendő várandósság(ok) során nagy az esélye a gesztációs diabétesz újbóli kialakulásának, ezért már a terhesség tervezésekor konzultáljon kezelőorvosával!
Utánkövetés
A rendszeres, otthon végzett, napi hatszori vércukormérés (6 pontos vércukor profil vizsgálat) szükséges lehet. Ennek rendje: a három fő étkezés előtt és után 1 órával ujjbegyből vett minta segítségével nézzük az aktuális vércukor koncentrációt. E módszer segítségével követhető az édesanya állapota, eredményei alapján a kezelés a iránya változtatható.
HbA1c vérből történő kimutatása: 3 havonta esedékes elvégezni, értékét terhesség során 6% alatt ajánlott tartani!
A gesztációs diabétesz az esetek többségében elmúlik a szülés után. Ennek bizonyítására a szülést követő harmadik napon egy 4 pontos vércukorprofil vizsgálatot végzünk. Ha ennek eredménye kedvező, akkor a 6. héten ismét OGTT vizsgálatot rendelünk el. A szoptatás befejeztével a cukorterheléses vizsgálat megismételhető. Tünetmentesség esetén is ajánlott az éves gyakorisággal elvégzett cukorterheléses vizsgálat!
Olvasson többet a diabéteszről!
Bármilyen kérdés esetén foglaljon időpontot, és keresse diabetológusainkat: