A sérv gyakori elváltozás és csak műtéttel gyógyítható. Kialakulása lehet panaszmentes, de a páciens feszülő, égő, nyomó, vagy esetleg nyilalló fájdalmat is érezhet, amivel egy időben kisebb-nagyobb elődomborodás jelenik meg. Ha nem okoz panaszt, akár várhatunk is a megoldásával. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy az idő múlásával a sérv nőhet, panaszt okozhat, és további betegségek kialakulását is előidézheti. Ilyenkor a műtéti megoldás már kockázatosabb vagy bonyolultabb lehet.
További veszélyt jelent a kizáródás lehetősége, amikor a sérvkapu (hasfali nyílás) gyűrűszerűen összeszorul, a sérvtartalom ereit leszorítja, így a sérv fájdalmassá, feszessé válik, a bélműködés leállhat és a megfelelő kezelés hiányában a sérvtartalom - legtöbbször bél - elhal.
A Duna Medical Centerben a sérvműtéteket altatásban, gerinc- vagy - szükség esetén - helyi érzéstelenítésben végezzük. Az altatást vagy a gerincérzéstelenítést mindig kiegészítjük a műtéti terület helyi érzéstelenítésével, ami a műtét utáni fájdalmat lényegesen csökkenti. Így legtöbb páciensünket már a műtét napján haza tudjuk engedni.
Elsősorban a laparoszkópos technikát alkalmazzuk, ha pedig ez nem lehetséges, akkor hagyományos módszerrel operáljuk a sérvet. A kiemelkedő nemzetközi gyakorlattal rendelkező sérvspecialistánk, Dr. Sipos Péter által végzett kíméletes és biztonságos beavatkozást korszerű eszközeink támogatják. Fontos, hogy alkattól és elváltozástól függően egyénre szabottan tudunk műtéti technikát és szükség esetén hozzá párosuló hálót választani. A műtét során poliester vagy polipropilen makroporózus hálókat, illetve részben vagy egészében felszívódó hálókat alkalmazunk.
A felszívódó varratokat esztétikusan vezetjük, a műtétet követően sebgyógyulást segítő krém használatát ajánljuk, így a vágás helye csaknem hegmentesen gyógyul.
A műtét előtti kivizsgálás intézményünkben, és akár egy nap alatt elvégezhető. A műtétekhez a Duna Medical Center vadonatúj, a legmodernebb technológiával felszerelt műtőkomplexuma áll rendelkezésre.
A leggyakoribb sérvtípusok és műtéti módszerek:
Lágyéksérv
A kisebb lágyéksérveknél a hasüreg megnyitása nélküli laparoszkópos műtétet javasolunk, melynek előnye, hogy a hasüregbeli összenövéseket elkerüljük, a hasüregi szervek sérülésének a lehetőségét teljesen kiiktatjuk, és a műtét akár a légcsőbe helyezett tubus nélküli lélegztetéssel is elvégezhető.
Nagyobb, komplex lágyéksérvek esetén a hasüregen keresztüli laparoscopos módszert ajánljuk, így a hasüreg is áttekinthető, egyéb betegség is kizárható vagy megoldható.
Extrém nagy lágyéksérvek, heresérvek esetén a lágyékban vezetett metszésen keresztüli, háló beültetéses módszert javasoljuk. Ilyenkor a nagy sebfelszín miatt a vérzéscsillapítás gondosabban kivitelezhető, a réteges helyreállítást követően a szöveti folyadék felszaporodása drain behelyezésével és szöveti terek zárásával minimalizálható.
Azoknál a pácienseknél, akiknél a háló felhasználása ellenjavallt, lehetőség van az un. Shouldice műtétre, amikor a hasfalat öltésekkel rekonstruáljuk. Amennyiben ez nem elégséges, vagy a sérv nagyobb, az izomok esetleg gyengébbek, ekkor a saját izom kötőszövet, az izompólya felhasználásával végzett, un. Desarda műtét javasolt.
Köldöksérv
A születést követően a köldökzsinór helyén a hasfal záródik, hegesedik. Ha azonban a záródás nem tökéletes, a nyitva maradt és kitágult köldökgyűrűn keresztül a hasüregből kitüremkedve többnyire belet tartalmazó dudor jelenik meg, ezt nevezzük köldöksérvnek. Lehet veleszületett, de kialakulhat felnőtt korban is a hasfal gyengülése miatt.
A köldöksérv esetén a kis sérvet öltéssel zárjuk. A 1,5-2 cm-nél nagyobb sérv esetén a hashártya előtti térbe elhelyezett háló beültetésével javasoljuk a sérv zárását, amit akár laparoszkóposan, akár köldök feletti metszésből is el tudunk végezni. Túlsúly és nagyobb sérv esetén az egyenes hasizom előtti térbe tudunk egy lényegesen nagyobb hálót beültetni. Extrém nagy sérvek esetén a háló rögzítése mindkét oldalon a vesék mögötti térben lehetséges.
Amennyiben a sérvnyílás összehúzására nincs lehetőség, akkor laparoszkópos vagy nyitott módszerrel speciális, a belekhez nem tapadó háló használatát javasoljuk.
Nyitott műtét alkalmával az eredeti köldök megtartásával végezzük a műtétet. A köldök alatt ejtünk egy félköríves bőrmetszést, majd a köldök és a köldökgyűrű preparációja után egy szövetbarát hálót ültetünk be, melyet öltésekkel rögzítünk. Ezt követően a sérvkaput felszívódó öltésekkel zárjuk és a köldököt 1-2 öltéssel rögzítjük a kívánt helyzetben. Jelentős nagyságú köldöksérv esetén sor kerülhet a köldök eltávolítására, ilyenkor szóba jöhet a köldök képzése plasztikai úton.
Hasfalsérv
A hasi sérvek leggyakrabban a hasi műtétek után maradó műtéti hegben alakulnak ki. Ennek oka lehet a műtétet követő seb gyulladása, a varrat gennyedése, a műtét utáni jelentős elhízás, vagy a túlzott fizikai megterhelés.
Mivel a sérvkapu magától nem záródik, a sérvet csak műtéttel lehet véglegesen megszűntetni, legyen szó ujjbegynyi kis sérvről, vagy nagy méretűekről.
Veszélyt jelenthet, ha a sérvtömlőben idővel összenövések alakulhatnak ki, és a sérv emiatt már nem helyezhető vissza a hasüregbe. A sérv kizáródás esetén, ha nem sikerül időben a sérv visszahelyezése, vagy ha a visszahelyezés után nem múlnak el a panaszok, sürgős műtétre van szükség a bélelhalás megakadályozására.
A hasfali sérveket is a sérv nagyságának és elhelyezkedésének megfelelően látjuk el. Lehetőség szerint előnyben részesítjük a kis nyíláson keresztüli, úgynevezett laparoszkópos technikát, melynek során a hasfal belsejére egy speciális hálót rögzítünk, ennek a bevonata pedig megakadályozza a belek kitapadását. Előtte egy belső öltéssel a hasfalat zárjuk, ezzel is segítve az eredeti anatómiai helyzet visszaállítását.
Egyéb információk:
Kötényhas esetén lehetőség van a kötényhas és sérv egyidejű megoldására, akár intézményünkben rendelkezésre álló plasztikai sebész bevonásával is.
Előző hálóbeültetés során észlelt probléma esetében lehetőség van részben vagy teljesen felszívódó háló alkalmazására is.
Az egyenes hasizmok szétválása esetén többször szült nők vagy túlsúlyos férfiak esetében panaszok esetén megoldást jelenthet az egyenes hasizom mögé beültetett háló alkalmazása, amit akár laparoscoposan is el tudunk végezni.
*A laparoszkópos műtétek ára nem tartalmazza az esetlegesen szükséges bizonyos speciális hálók és kapcsok költségét. Ezek szükségességéről, méretéről minden esetben személyre szabottan a beavatkozást végző orvos dönt. Az árak nem tartalmazzák a műtétet megelőző szakorvosi és diagnosztikai vizsgálatok és a műtét után szükséges kórházi ellátás költségét.
Aktuális sérvműtéti akciónkról ide kattintva értesülhet
Nézze meg videóinkat, melyekben Dr. Sipos Péter, a Duna Medical Center sebésze mond fontos tudnivalókat a sérvről és a sérvműtétekről:
A sérv tünetei
Mennyire sürgős a sérvműtét?
Mivel jár a sérvműtét?
Felépülés a sérvműtét után
-
Kis hasfal vagy köldök sérv műtét578 000 Ft-tól
-
Kis hasfal vagy köldök sérv műtét, kliprakóv931 000 Ft-tól
-
Közepes hasfal sérv műtét735 000 Ft-tól
-
Közepes hasfal sérv műtét, kliprakóv1 157 000 Ft-tól
-
Lágyéksérv műtét egyoldali657 000 Ft-tól
-
Lágyéksérv műtét kétoldali781 000 Ft-tól
-
Nagy hasfal sérv műtét931 000 Ft-tól